Jak wybrać krem z filtrem SPF?
W tym artykule chciałybyśmy Was przekonać do stosowania produktów z filtrami UV. Przedstawić negatywny wpływ promieni słonecznych na skórę. A także pomóc Wam w doborze odpowiedniego produktu do Waszych potrzeb.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:
Czy używać produktów z filtrami UV?
No raczej! Kremy z filtrem SPF powinniśmy stosować cały rok. Jednak nie używanie tego typu produktów szczególnie przy dużym nasłonecznieniu, może przynieść bardzo negatywne skutki.
Jak kiedyś powiedział nasz znajomy podczas wakacji: "Kiedyś chciałem być piękny i opalony, dzisiaj wolę nie dostać raka".
Chociaż przykład może jest drastyczny, jednak bardzo prawdziwy. Kilka semestrów studiowania dermatologii skóry dobrze obrazuje tę wizję. Zdjęcia czerniaków, raków podstawnokomórkowych, kolczystokomórkowych, dość mocno potrafią pobudzić wyobraźnię.
Jeśli, chcecie się dowiedzieć więcej, o tym jak należy obserwować swoje znamiona i jak rozpoznać pierwsze symptomy to zapraszamy chociażby do Akademi Czerniaka, gdzie znajdziecie również informacje o prawidłowej ochronie skóry.
Pewnie teraz myślicie "dobra, ale nie każdy kto pójdzie się opalać od razu zachoruje na nowotwór." To prawda, ale nie stosując ochrony przeciwsłonecznej zwiększacie zdecydowanie swoje szanse.
Jednak u każdego, absolutnie każdego promieniowanie UV przyśpiesza starzenie się skóry i negatywnie wpływa na jej stan.
Ta dam! Jeśli nie wierzycie nam na słowo, to proszę bardzo, obrazki mówią same za siebie. Zdjęcie opublikowane już jakiś czas temu w The New England Journal of Medicine, przedstawia zawodowego kierowcę. Zgadnijcie, która część jego twarzy była zawsze bliżej okna, tym samym będąc bardziej wystawioną na działanie promieni słonecznych. Chyba wiecie która 😉
Negatywne skutki ekspozycji na UV to:
pogrubienie i rogowacenie naskórka - skóra staje się szorstka i nierówna
degradacja kolagenu - utrata jędrności i elastyczności skóry
uszkodzenie bariery naskórkowej - zwiększenie suchości skóry
uszkodzenie naczyń włosowatych - pojawiają się tzw. "pajączki" i popękane naczynka
zaburzenia funkcjonowania melanocytów - powstawanie przebarwień
Słońce przynosi też wiele korzyści wpływa pozytywnie na nasz nastrój, a także wzmaga produkcję witaminy D3. Stosowanie filtrów słonecznych nie ogranicza jednak produkcji witamin, co zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez dermatologów i opublikowanych w British Journal of Dermatology.
Jakich kosmetyków z SPF używać?
Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Was na tyle, że pytanie teraz nie brzmi czy, tylko jakiej ochrony używać. Najczęściej kolejny problem pojawia się, gdy uznamy już używanie filtrów UV za stosowane i wtedy padają argumenty: "ale one są takie gęste...", "bielą...", "nie nadają się pod makijaż...".
Moi drodzy, obecnie mamy taką gamę produktów z SPF, że praktycznie nie ma możliwości, żeby nie znaleźć czegoś dla siebie.
Produkty zawierające filtry słoneczne występują w postaci:
kremów
lekkich emulsji
sprayów
kremów BB
pianek
i wielu innych
Czym różnią się filtry słoneczne?
Filtry dzielimy głównie na fizyczne i chemiczne. Drugi najważniejszy podział zleży od tego przed jaką długością fali chroni dana substancja, czyli przed jakim promieniowaniem UVA czy UVB. Więcej teorii i informacji odnośnie promieniowania i filtrów słonecznych znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule - "Ochrona przed słońcem, czyli czym są filtry słoneczne".
Z praktycznego punktu widzenia najlepsze produkty to te, które posiadają zarówno ochronę przed UVA, jaki i UVB. Możecie również wybrać produkty z dodatkową ochroną przed blue light - więcej o tym zjawisku znajdziecie w artykule - "BlueLight - nowe odkrycie czy nowy trend".
Filtry fizyczne | Filtry chemiczne |
Odbijają promieniowanie słoneczne | Pochłaniają promieniowanie słoneczne |
Bielą, mają postać białego proszku | Nie będą bielić, najczęściej są w postaci płynnej |
Powodują zagęszczenie receptury, dlatego często dają gęste, ciężej rozprawadzające się produkty | Pozwalają stworzyć praktycznie każdy rodzaj produktu |
Często spotkacie się też z terminem "filtry mineralne". Nie jest to jednak jakaś zupełnie inna grupa surowców. Minerałem nazywamy na przykład cynk czy tytan, a tlenek cynku i dwutlenek tytanu to najpopularniejsze filtry fizyczne.
Jak rozpoznać filtry w składzie kosmetyku?
Teraz pewnie myślicie - "Teoria teorią, ale skąd ja mam wiedzieć, które filtry należą do której grupy...?". Wystarczy, że będziecie na bieżąco z treściami na kosmoswsloiczku.pl !
Każdy kosmetyk posiada na opakowaniu skład INCI. Składniki są zawsze umieszczone w kolejności od największej zawartości do najmniejszej. Im bardziej na początku jest wymieniony jakiś surowiec, tym jest go więcej w recepturze. Szukajcie w składach filtrów słonecznych.
Najpopularniejsze filtry słoneczne wykorzystywane w kosmetyce to:
Filtry fizyczne | Filtry chemiczne |
Titanium Dioxide | Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) |
Zinc Oxide | Octocrylene |
| Benzophenone-3/ Benzophenone-4 |
| Ethylhexyl Salicylate |
| Homosalate |
| Ethylhexyl Methoxycinamate |
| Octyl Triazone/Ethy;hexyl Triazone/Diethylhexyl Butamido Triazon |
| I inne |
Jednym z ciekawych produktów o wysokiej ochronie SPF +50 jest kremo-żel Holika Holika, którego recenzję znajdziecie w naszych "Nowościach kosmetycznych".
Oznaczenia produktów słonecznych
SPF - Sun Protection Factor - jest to współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB, które odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne.
niska ochrona: SPF od 6 do 10
średnia ochrona: SPF od 15 do 25
wysoka ochrona: SPF od 30 do 50
bardzo wysoka ochrona: SPF 50+
- symbol UVA w kółku, jest symbolem nieobowiązkowym. Jednak coraz częściej widzimy go na opakowaniach kosmetyków. Znak ten oznacza, że produkt spełnia wymagania Komisji Europejskiej i współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA stanowi co najmniej 1/3 wartości SPF.
PA+ - Protection Grade of UVA - wskaźnik poziomu ochrony przed promieniowaniem UVA. Metoda ta została opracowana w Japonii i stosowana była głównie na rynku dalekowschodnim. Obecnie coraz więcej produktów na rynku europejskim również posiada oznaczenie PA+, gdzie ilość + oznacza poziom ochrony
PA+ - niewielka ochrona
PA++ umiarkowana ochrona
PA+++ wysoka ochrona
PA++++ bardzo wysoka ochrona
Bezpieczeństwo produktów do ochrony przeciwsłonecznej
Dużo jest dyskusji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów do ochrony przeciwsłonecznej w kontekście szkodliwości konkretnych składników czy filtrów. Ten temat rozszerzyłyśmy we wcześniejszym artykule - " Kosmetyki przeciwsłonecze - czy są bezpieczne?" zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. Znajdziecie tam informacje jakie normy musi spełniać każdy produkt przed dopuszczeniem do sprzedaży i czy jest się czego bać.
Naszym kosmetologicznym i chemicznym okiem promieniowanie słoneczne może sprawić więcej szkód dla naszego zdrowia niż jakiekolwiek surowce używane w kosmetyce słonecznej.
Jeśli macie jakieś wątpliwości czy pytania zachęcamy do napisania wiadomości. Namiary znajdziecie w zakładce "Kontakt". Na pewno postaramy się rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości.
Comments